Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Blog
Hnezdyuk Justyna

gNastała wyczekiwana przez wszystkie dzieci pora roku. Czas kojarzony z wyjazdami z najbliższymi, długimi zabawami na świeżym powietrzu i zdobywaniem nowych umiejętności, jak jazda na rowerze, rolkach, hulajnodze. O tym dzieci rozmawiały przez ostatni tydzień i chętnie dzieliły się swoimi planami na lato.

Podczas zajęć nawiązywaliśmy także do nadchodzącej pory roku, proponując aktywności, które zaciekawią nasze kochane Smyki. Dowiedzieliśmy się, jaki kolor jest kojarzony z latem, a następnie uczestniczyliśmy w zabawach związanych z tą barwą. Przygotowaliśmy żółty płyn do baniek mydlanych oraz żółtą piankową farbę, którą przy pomocy balonów, namalowaliśmy letnie abstrakcje. Smyki wykonały również słoneczka, z którymi następnie tańczyły do piosenek o letniej tematyce. W ten sposób chcieliśmy zachęcić lato, aby zostało z nami już na stałe. Podjęliśmy też temat letniej burzy. Okazał się on wyjątkowo atrakcyjny dla nas. Pełni emocji opowiadaliśmy o swoich burzowych doświadczeniach oraz dzieliliśmy się wiedzą na temat grzmotów i piorunów. Oprócz tego przypomnieliśmy sobie, jakich zachowań unikać podczas burzy, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Te informacje zebraliśmy w postaci folderów. Wykonaliśmy również kilka tematycznych eksperymentów, które pochłonęły naszą uwagę i zmotywowały do wyciągania wniosków.

Owoce letnie poznaliśmy od praktycznej strony – przygotowaliśmy smaczny koktajl truskawkowy. Tydzień zakończyliśmy letnimi zabawami na tarasie przedszkolnym. Odkryliśmy „ukryty obrazek”, graliśmy w kręgle wodną kulą oraz zorganizowaliśmy bitwę wodnymi balonami. Śmiechu i okrzyków radości było naprawdę wiele! Na koniec skonstruowaliśmy swój latawiec, a następnie wypróbowaliśmy jego działanie. Ku naszej radości okazało się, że działa świetnie i unosi się na wietrze.

Nasza koleżanka Nina obchodziła z nami swoje szóste już urodziny. Z tej okazji składamy jej najserdeczniejsze życzenia. Spełnienia marzeń!

Hnezdyuk Justyna

gDo podjęcia tej tematyki natchnął nas Światowy Dzień Oceanów. Zgłębialiśmy informacje i ciekawostki dotyczące podwodnego świata oraz uczestniczyliśmy w inspirujących zabawach tematycznych. Przypomnieliśmy sobie rodzaje zbiorników wodnych oraz różnice pomiędzy nimi. Znamy już nazwy pięciu oceanów oraz wiemy, że są one większe niż morza. Potrafimy też wskazać, czym różnią się od nich jeziora, stawy i rzeki. Z ogromnym zainteresowaniem poznawaliśmy ciekawostki dotyczące podwodnych zwierząt. Naszą bohaterką została ośmiornica, która inspirowała nas do wielu zabaw. Stworzyliśmy nawet jej podobizny, które można podziwiać na gazetkach plastycznych. Bardzo pochłonęło nas również tworzenie wodnych zabawek. Z barwnika, wody i oleju udało nam się wykonać namiastkę oceanu zamkniętego w butelce. Wielką radość sprawiła nam również własnoręcznie wykonana pływająca meduza. Dzień Oceanów uczciliśmy przygotowując własny przedszkolny ocean pełen brokatu i glonów, w którym nawet mogliśmy się „wykąpać”. Podjęliśmy także tematg1 naszego Morza Bałtyckiego. Poznaliśmy skarby, z których słynie, umiejscowiliśmy je na mapie kraju oraz wymieniliśmy się swoimi doświadczeniami i opowieściami związanymi z wyjazdami nad polskie morze. Na rozciągniętej folii namalowaliśmy również własne morskie pejzaże. Zorganizowaliśmy sobie wodne zabawy na tarasie przedszkolnym, podczas których wyławialiśmy z wody kolorowe nakrętki. Wzięliśmy również udział w marynarskich zabawach, które wymagały od nas dużo sprytu i siły. Zorganizowaliśmy zawody w przeciąganiu liny, bitwę morską, wyścigi żaglówek, a na koniec marynarze uciekali przed rekinem.

Swoje urodziny świętowały z nami Alicja i Misia. Składamy dziewczynkom najserdeczniejsze życzenia: wielu powodów do uśmiechu i radości oraz spełnienia marzeń.