Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Blog

gPo wizycie w jesiennym ogrodzie warzywnym nasze przedszkolaki udały się w symboliczną podróż do sadu. Dzieci zbadały dogłębnie smak, wygląd oraz poznały cechy charakterystyczne owoców, jakie zbieramy jesienią w sadzie. Małe smyki rozpoznawały owoce bez udziału wzroku za pomocą zmysłów smaku, węchu oraz dotyku. Poznały również nazwy drzew występujących w sadzie takich jak grusza, śliwa, jabłoń. Jabłko, gruszka oraz śliwka stały się więc głównymi bohaterami tygodnia. Dzieci poznały przygody małego robaczka z wiersza J. Brzechwy „Entliczek – pentliczek” oraz wcielając się w rolę jabłuszka i gruszki z piosenki „Małe czerwone jabłuszko” wesoło pląsały w rytm muzyki. Te typowe dla polskiego sadu owoce stały się również tematem naszych praz plastycznych. Maluszki wypełniły kontury tych smakowitych owoców kawałkami kolorowego papieru, który uprzednio z wielkim zaangażowaniem starały się samodzielnie drzeć. Starszaki natomiast postanowiły zamknąć soczystą śliwkę w słoikach i wykonały przetwory śliwkowe odciskając połówki tych owoców na kolorowej kartce papieru. Podczas naszych zajęć poznaliśmy również egzotyczne owoce takie jak pomarańcza, kiwi czy ananas. Małe smyki dokładnie zbadały każdy z nich, sprawdziły jak wyglądają one w przekroju oraz czy są smaczne. Ze wszystkich poznanych owoców- tych rosnących w naszym kraju oraz tych egzotycznych pod koniec tygodnia dzieci przygotowały swoją własną sałatkę owocową. Pokroiły jabłka, śliwki, gruszki, brzoskwinie, banany, kiwi, pomarańcze, ananasa, a następnie ze smakiem zjadły. Podczas codziennych spacerów przedszkolaki odwiedziły okoliczne stragany, na których mogły zobaczyć mnóstwo owoców pochodzących z różnych krajów.

gJesienne warzywa były tematem przewodnim zajęć w minionym tygodniu. Małe smyki zapoznały się z wyglądem i zapachem skarbów jakie możemy znaleźć w ogrodzie warzywnym. Dzieci wysłuchały wielu wierszy, których bohaterami były smaczne i zdrowe warzywa oraz nauczyły się śpiewać o nich piosenkę. Małe smyki wskazywały które z nich rosną nad, a które pod ziemią oraz którą część danej rośliny możemy zjeść. Dowiedziały się też, jak ważna jest obecność warzyw w codziennej diecie oraz jakie smaczne potrawy możemy z nich przyrządzić. Inscenizacja wiersza Jana Brzechwy pt. "Na straganie" przygotowana przez nauczycielki była atrakcyjnym podsumowaniem omawianego tematu. Podczas zajęć plastycznych maluszki wykorzystały marchewkę, pietruszkę oraz naci selera do stworzenia smacznych i zdrowych kwiatów. Starszaki natomiast swoje ulubione warzywo – marchewkę umieścili w koszykach stworzonych z pasków kolorowego papieru. Marchewka zagościła również na naszych zajęciach z kuchcikowa. Tym razem starszaki wraz z maluszkami upiekły przepyszne aromatyczne ciasto marchewkowe z jabłkiem, które z ogromną radością zjedliśmy na podwieczorek. Pod koniec tygodnia przedszkolaki odwiedziły także okoliczne stragany na których szczególnie przyglądały się warzywom i owocom. W piątek odbyły się również pierwsze zajęcia z j. angielskiego prowadzone przez native speakera. Różnorodne zabawy ruchowe do muzyki oraz nauka nowych piosenek wsparta pomocami multimedialnymi, ciekawe zabawy na dywanie sprawiły, iż dzieci były ogromnie zaangażowane i ze zniecierpliwieniem czekają na kolejne zajęcia.