Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Blog 
Wolak Justyna

gNa początku tygodnia mieliśmy okazję poznać dwa istotne zawody – listonosza i kucharza. Mianowicie obchodzone były dwa okolicznościowe święta – Dzień Poczty Polskiej oraz Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni.

Zgłębiając pierwszy z zawodów poznaliśmy specyfikę pracy listonosza i atrybuty do niej niezbędne. Następnie napisaliśmy listy z pozdrowieniami dla naszych najbliższych, które każdy Smyk osobiście wrzucił do skrzynki pocztowej. Mamy nadzieję, że nasze listy szybko dojdą do rodziców i sprawią im dużo przyjemności i wzruszenia, gdyż w pisanie i dekorowanie listów włożyliśmy całe nasze serduszka.

Drugi zawód – kucharza – poznawaliśmy głównie od strony praktycznej. Zarówno elementy jego ubioru, jak i atrybuty do pracy mieliśmy okazję wypróbować we własnym działaniu. Otóż po przypomnieniu sobie podstawowych zasad zdrowego odżywiania, przystąpiliśmy do samodzielnego przygotowania przekąsek. Grupa maluszków przyrządziła smaczne kanapki, a grupa starszaków przygotowała sałatkę grecką. Zadania te zaowocowały w nas poczuciem satysfakcji z własnej pracy.g1

W kolejne dni skupiliśmy się na poznawaniu jesiennych darów – kasztanów, żołędzi, jarzębiny i skrzydlaków. Tradycyjnie staraliśmy się nauczyć nazw drzew, z których pochodzą wspomniane owoce oraz kształtów ich liści. Przygotowaliśmy ścieżkę sensoryczną, która dostarczyła nam rozmaitych doznań – fizycznych i emocjonalnych. Podczas spacerów z ogromnym zaangażowaniem gromadziliśmy dary jesieni, które następnie wykorzystywaliśmy w zabawach i pracach plastycznych. Kolorowe liście posłużyły nam do zaprojektowania sukni dla Pani Jesieni oraz naszych jesiennych fryzur. Kasztany natomiast okazały się świetną pomocą do doskonalenia naszych umiejętności matematycznych.

W kąciku artystycznym w szatni zamieściliśmy nasze prace plastyczne. W tym tygodniu maluszki wykonały projekty sukni dla Pani Jesieni, a starszaki stworzyły kolorowe dary jesieni.

Wolak Justyna

gW minionym tygodniu dni upływały nam na pogłębianiu znajomości jesiennych barw oraz na zabawach, które urozmaicały nam pobyt w przedszkolu podczas deszczowej pogody. Przeznaczyliśmy również dużo czasu na doskonalenie znajomości cyfr i liter.

Jesienne drzewa i kolorowe liście posłużyły nam do wielu zabaw: do liczenia, do zabawy z chustą animacyjną, do zabaw oddechowych, do stworzenia jesiennych fryzur, do zabaw plastycznych. Poznaliśmy również elementy budowy liścia, a do naszego kącika artystycznego wykonaliśmy kolorowe jesienne drzewa.

Maluszki zaznajamiały się z cyframi układając je na tarczy zegara i dekorując je kolorowymi liśćmi. Starszaki natomiast pogłębiały znajomość cyfr i umiejętność przeliczania i dodawania układając liście w odpowiedniej ilości pod drzewami. Staraliśmy się zauważyć matematyczną zależność wynikającą z ułożenia liści pod kolejnymi drzewami. Zorganizowaliśmy również dużo ćwiczeń, które zaznajomiły nas z sylabami. Czytanie sylab idzie nam już coraz lepiej!g1

W tym tygodniu dużo czasu przeznaczyliśmy na zabawy ruchowe i zręcznościowe. Podczas deszczowej pogody, choć w taki sposób mogliśmy zażyć ruchu. Oprócz cotygodniowych zajęć z gimnastyki korekcyjnej organizowaliśmy rozmaite zawody: w rzucaniu do celu, w podciąganiu się, w napełnianiu naczyń wodą. Sprawność naszych rączek ćwiczyliśmy podczas wyrabiania ciasta, wykręcania gąbki i tworzenia prac plastycznych.

Swoje czwarte urodziny obchodził z nami Wojtuś. Życzymy mu wszystkiego co najpiękniejsze i wielu przedszkolnych przyjaźni.