Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Blog

DSCN6170Miniony tydzień rozpoczął się długo wyczekiwanym przez dzieci wydarzeniem. Przedszkole odwiedził dobrze wszystkim znany pan z siwą brodą i dużym czerwonym workiem. Małe smyki przywitały Mikołaja piosenką i zaprosiły go do wspólnej zabawy przy wesołych świątecznych rytmach. Później nadszedł najbardziej wyczekiwany moment całej wizyty- wręczanie prezentów. Tych dla każdego dziecka oraz wspólnych dla wszystkich dzieci w przedszkolu, z których wszyscy razem będziemy mogli korzystać, bawić się, zdobywać nowe cenne doświadczenia. Przedszkolaki także podarowały Mikołajowi dar wdzięczności– ręcznie wykonaną piernikową choinkę oraz kartki z podziękowaniami. W kolejnych dniach nasze przedszkolaki zastanawiały się jak zwierzęta przygotowują się do nadchodzącej zimy. Jest to bardzo trudny dla nich okres, w którego przetrwaniu powinniśmy im pomóc. W szczególnie trudnej sytuacji są ptaszki zimujące w naszym kraju. Mając to na względzie dzieci w trakcie spaceru zaniosły do pobliskiego miejskiego karmnika ziarna i okruszki chleba. Przedszkolaki poznały rodzaje ziaren i nasion, jakie jedzą ptaszki, niektórych z nich nawet mogły spróbować. Podczas zajęć dydaktycznych przedszkolaki poznały również sposoby na jakie leśne zwierzęta przygotowują się do zimy. Dowiedziały się które z nich zasypiają na zimę, a które pozostają aktywne. Zajrzały do dziupli wiewiórki, by sprawdzić jakie zapasy na zimę zgromadziła. Na koniec przedszkolaki przyjrzały się ptasim zwyczajom. Podzieliły je na te zimujące w kraju i te odlatujące do ciepłych regionów świata. Poznały nazwy ptaków takich jak: wróbel, gołąb, sikorka, gil, wrona, bocian, jaskółka, wilga. Maluszki poznały historię małego wróbelka Elemelka, któremu w zimowej niedoli pomogły poczciwe dzieciaki z pobliskiej szkoły. Starszaki na warsztatach plastycznych stworzyły kolorowe rysunki przedstawiające przygotowujące się do nadejścia zimy zwierzęta leśne oraz przygotowały grupowe prace na konkurs plastyczny „Nad światem cicha noc” organizowany przez pobliską Szkołę Podstawową nr 25.

gOstatnie wyjazdy na sesje inhalacyjne do Groty Solnej bardzo się dzieciom spodobały. Jakie tajemnice kryje bryła solna i pod jakimi postaciami występuje sól? Te pytania w tym tygodniu nurtowały nasze przedszkolaki. Wykonaliśmy liczne doświadczenia i eksperymenty aby poznać jej właściwości fizyczne. Sprawdziliśmy czy sól jest rozpuszczalna w wodzie, jak długo trwa proces jej rozpuszczania i jak wpływa na niego temperatura wody oraz jak zachowują się przedmioty wrzucone do wody słodkiej oraz do wody mocno zasolonej. Biały słony proszek wykorzystaliśmy również do wykonania barwnych mozaik. Sól zabarwiliśmy kolorową kredą i następnie tworzyliśmy obrazek posypując kolorową solą uprzednio posmarowaną klejem białą kartkę papieru. Przedszkolaki zastanawiały się także do czego wykorzystujemy sól w codziennym życiu. Wśród najczęściej wymienianych zastosowań znalazły się: gotowanie, posypywanie śliskiej nawierzchni oraz oczywiście aromatyczne kąpiele w wannie. W środę w naszym przedszkolu odbył się Bal Andrzejkowy. W tym roku tematem przewodnim były zwierzątka. Każde dziecko zaprezentowało swój strój na czerwonym dywanie. Następnie przyszedł czas na tradycyjne „Andrzejkowe” wróżby przy użyciu wosku. Nie zabrakło również małej słodkiej przekąski oraz wesołej, beztroskiej zabawy tanecznej przy dziecięcych przebojach. W piątek rozpoczęliśmy intensywne przygotowania do przyjęcia Św. Mikołaja w naszym przedszkolu. Przedszkolaki napisały do niego listy, przygotowały kartkę z podziękowaniami oraz słodki upominek w postaci choinki utworzonej z aromatycznych pierniczków. Kolorowe Smoki upiekły pierniczki, a Wesołe Skrzaty ozdobiły upieczone gwiazdki lukrem, połączyły gwiazdki ze sobą i umieściły na choince kolorowe bombki z cukrowych perełek. Mikołaju- już nie możemy się doczekać!