Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Blog

gPrzez cały tydzień w Podwawelskich Smykach królowały warzywa. Zebrane jesienią z grządki wykorzystywane są do przetworów na zimę. Takie przeznaczenie warzyw zainspirowało także nasze Smyki, które z zaangażowaniem wykonały swoje przetwory. Mamy nadzieję, że uświetnią one rodzinne posiłki.

Zgromadzone w jesiennym koszu warzywa posłużyły nam do zorganizowania własnego straganu warzywnego. Każdy Smyk miał okazję samodzielnie zrobić zakupy na straganie, a co odważniejsi odnaleźli się w roli sprzedawcy. Zabawa ta okazała się znakomitym treningiem umiejętności społecznych.

Wesołym dla Smyków dniem był Dzień Marchewki, w którym wszystkie nasze aktywności skupiły się wokół tego najpopularniejszego wśród dzieci warzywa. Zwieńczeniem marchewkowych zabaw było przygotowanie i upieczenie marchewkowego ciasta. Wielkie było zdziwienie Smyków, że z warzyw można zrobić ciasto, które w dodatku będzie smaczne. Nawet najbardziej zatwardziali przeciwnicy warzyw wśród nas zdecydowali się spróbować wspólnego wypieku.

Na tablicach w szatni zawisły tematyczne prace plastyczne. Obie grupy, wykorzystując różne techniki plastyczne, wykonały grządki z warzywami.

gPolska złota jesień umożliwiła nam zwrócenie uwagi na to, jak przebiega ta pora roku w tak bliskim dzieciom parku. Najpierw skupiliśmy się na typowych polskich drzewach rosnących w parkach. Na podstawie obserwacji i ilustracji przyporządkowywaliśmy każdemu drzewu nazbierane wcześniej liście oraz ich jesienne owoce. Temat parku rozbudził nasze wspomnienia. W trakcie zajęć wszystkie Smyki chętnie opowiadały historie dotyczące rodzinnych wypraw do parku. Nagromadzone dary jesieni posłużyły nam jako doskonałe narzędzia do sensorycznego toru przeszkód. Ochoczo powtarzaliśmy go raz za razem i mocno żałowaliśmy, że zabawa musiała się już skończyć.

Następnie nasza uwaga skierowana została na zwierzęta, dla których park jest środowiskiem życia. Mowa tutaj głównie o wiewiórce i jeżu. W trakcie zajęć poznaliśmy kilka ciekawostek dotyczących życia tych zwierząt, które nas zaskoczyły. Najbardziej do gustu przypadła nam pyszna przekąska w formie jeża, którą przyrządziliśmy samodzielnie.

Sporo świetnej zabawy dostarczyła nam zmysłoplastyka. „Piasek zawsze mokry”, który przygotowaliśmy, okazał się doskonałym materiałem do zabawy manualnej. Pomysłów na to jaką formę może on przyjąć nam nie brakowało! Po zajęciach zarówno nasza potrzeba wyrażenia siebie, jak i receptory dotyku na dłoniach były w pełni zaspokojone. Po cichutku liczymy na możliwość kontynuowania zabawy tą masą kreatywną w naszych domach. Przepis już znamy!

W czwartek w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akcja edukacyjna dotycząca zanieczyszczenia i ochrony powietrza. Odwiedziła nas pani z ramienia Urzędu Marszałkowskiego, która opowiedziała o roli oczyszczacza powietrza, który otrzymaliśmy. W tym dniu nasze zabawy dotyczyły właściwości samego powietrza, roli powietrza w życiu człowieka, wpływu zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie oraz na jakość środowiska, w którym żyjemy. Wspólnie wymyśliliśmy sposoby na to, jak należy postępować, aby jakość powietrza w naszej okolicy uległa poprawie. Być może świadomość małych Smyków w tym temacie zaowocuje w przyszłości poprawą stanu otaczającego nas środowiska.

Doskonałym odzwierciedleniem tematu z tego tygodnia są nasze prace plastyczne. Obie grupy wykonały kolorowe jesienne drzewa. Wykorzystaliśmy do tego nazbierane w czasie spacerów barwne liście.