Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Blog
Lisiak Małgorzata Przedszkole Podwawelskie Smyki

gZ dużego miasta symbolicznie przenieśliśmy się w tym tygodniu na wieś. Zwierzęta z wiejskiego podwórka były bohaterami wszystkich naszych aktywności. Temat zwierzątek był bliski szczególnie maluszkom, które chętnie pomalowały swoje twarze, aby głębiej wcielić się w rolę kota, lisa, czy owieczki. Zwiedzały wiejską zagrodę rowerem. Starszakom natomiast szczególnie przypadła do gustu rola psa Burka trzymającego pieczę nad całą zagrodą. Przysłowiowa „buda dla psa” codziennie była rozbudowywana na dywanie o nowe pokoje, a rola Burka co dzień wzrastała w swojej randze. Po tym tygodniu bez mała każdy starszak chciałby mieć swojego psa! Dowiedzieliśmy się też skąd pochodzą jajka, mięso, wędliny, nabiał, pierze na poduszki oraz wełna na ubrania. Ćwiczyliśmy precyzję ruchów pokonując tor przeszkód tak, aby nie upuścić jajka. Malowaliśmy barwnikami na mleku. Szczególną wytrwałością przedszkolaki wykazały się próbując zmieszać mleko z olejem. Co jednak się nie udało, a nasza początkowa teza została obalona. Ku ogólnym śmiechom i radości spróbowaliśmy także swoich sił w dojeniu krowy. Poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących życia zwierząt hodowlanych i ich obecności w naszym życiu.

Na zajęciach z języka angielskiego poznajemy dzikie zwierzęta. Nauczyliśmy się już piosenek „Walking In the jungle” „Yes, I can” oraz „The Animals song”. Wykorzystują piękna pogodę z początku tygodnia, udaliśmy się na spacer i na rozłożonym na łące kocu wysłuchaliśmy opowiadania „Rumble In the junge”. Wszyscy chórem wykrzykiwaliśmy nazwy zwierząt występujących w książce.

W trakcie warsztatów plastycznych w tym tygodniu maluszki stworzyły całą gamę zwierzątek z wiejskiej zagrody. Starszaki natomiast wykonały przestrzenną makietę wiejskiego podwórka. Wytwory naszej pracy można podziwiać w szatni.

W piątek swoje 6-te urodziny obchodził Karol. Życzymy mu dużo powodów do uśmiechu, wielu kolegów i koleżanek oraz powodzenia w dalszej edukacyjnej drodze.

Lisiak Małgorzata Przedszkole Podwawelskie Smyki

g„Wiosenna łąka” była tematem, który scalał nasze działania w minionym tygodniu. Motyle, żabki i kwiaty towarzyszyły nam na każdym kroku. Jednak największą popularnością wśród dzieci cieszyły się owady i pająki! Najpierw poznawaliśmy specyfikę polskiej łąki: kwiaty, które na niej rosną, zwierzęta, które można na niej spotkać oraz owady, których jest środowiskiem życia. Zgromadziliśmy w sali książki przyrodnicze, z których korzystaliśmy w trakcie zajęć, jak również w trakcie zabawy. Informacje z nich zaczerpnięte determinowały nasze swobodne zabawy w tym tygodniu, a książki przyrodnicze stały się ich głównymi akcesoriami. Poznaliśmy przebieg rozwoju motyla, żaby oraz znaczenie barwy ochronnej w świecie zwierząt. Po zgłębieniu tych wiadomości wyruszyliśmy na pobliską łąkę, aby je zweryfikować. Pod lupą obserwowaliśmy rośliny, kwiaty, a także owady. Dyskutowaliśmy na temat przyczyny ubarwienia oraz sposobu poruszania się każdego z nich. Kolorowe Smoki same wymyślały ciekawe teorie na temat ubarwienia wielu gatunków zwierząt łąkowych.

Łąka okazała się wdzięcznym tematem naszych działań plastycznych w tym tygodniu. Bardzo atrakcyjne były warsztaty wymagające namalowania łąki posługując się palcami dłoni i farbami. Sprawiły nam wiele przyjemności! Na tablicach w szatni królują motyle. Maluszki wykonały przestrzenne kolorowe motylki wykorzystując rolki i talerzyki tekturowe. Starszaki natomiast stworzyły motyle na kwiatach wykonane metodą edukacji przez ruch.