Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Blog

gW minionym tygodniu nasze zabawy krążyły wokół tematu „Dom”. Najpierw ustaliliśmy co rozumiemy pod tym pojęciem – „jest to miejsce, gdzie mieszka rodzina” – trafnie ujął to pewien starszak. Później nasze działania opierały się na projektowaniu i budowie domów. Po obejrzeniu przykładowych projektów domów, głównie chłopcy – być może przyszli architekci i inżynierowie, zapragnęli narysować własne projekty. Dziewczynki natomiast lepiej odnalazły się w sferze urządzania domu. W projektowanych i urządzanych przez nas domach, oprócz typowych pomieszczeń, przewidziane były również osobne pokoje na pełne złota i diamentów sejfy. Lodówki natomiast wypełniała pizza.

Poznaliśmy również rodzaje domów, które można zaobserwować w różnych kulturach świata: indiańskie tipi, gliniane chaty, igloo. Sala maluszków na jeden dzień nawet zamieniła się w indiańską wioskę. Dowiedzieliśmy się, że swoje domy posiadają także zwierzęta – te hodowlane oraz leśne. Wiemy już również jak poszczególne zwierzęta przygotowują się do zimy.

Emocjonującym dla Smyków przeżyciem były Mikołajki. Poznaliśmy historię o św. Mikołaju, dzięki czemu dowiedzieliśmy się skąd pochodzi tradycja dawania prezentów. W czwartek wszystkie dzieci przychodziły do przedszkola przejęte oczekiwaniem na najważniejszego w tym dniu Gościa. Po przybyciu św. Mikołaj, swoją dostojnością i wychowawczymi słowami, zyskał całą uwagę Smyków. Dzień ten był dla nas okazją do zabaw w mikołajowym nastroju – robienia zaprzęgów, przebierania się za renifery i Mikołaja, a nawet pakowania siebie jako prezent. Wraz z Mikołajem w naszym przedszkolu pojawiła się choinka, którą przystroiliśmy specjalnie na tę okazję. Wprowadziła do naszej sali magiczną aurę świąt. Oprócz prezentu dla każdego dziecka św. Mikołaj zostawił także prezent dla wszystkich Smyków. Nowe klocki kreatywne okazały się bardzo trafionym upominkiem!

Grupa zerówkowa została zaproszona na zajęcia otwarte do LOGOS Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Tam, mieliśmy okazję spotkać naszych starszych kolegów, którzy jeszcze w ubiegłym roku uczęszczali z nami do przedszkola. Z ich pomocą wykonaliśmy wspaniałe stroiki, dzięki którym powoli mogliśmy wejść w świąteczny nastrój.

gW tym tygodniu, z uwagi na zbliżającą się Barbórkę, tematyka naszych zabaw dotyczyła zawodu górnika i pracy w kopalni. Tydzień rozpoczęliśmy od spotkania z górnikiem z Kopalni Soli w Wieliczce. Zawitał u nas ubrany w odświętny górniczy strój, o którym szczegółowo nam opowiedział i przybliżył symbolikę poszczególnych jego elementów. Wplatając w wypowiedź słowa z górniczego żargonu opowiedział nam o pracy, którą na co dzień wykonuje. Dowiedzieliśmy się na przykład, że w kopalni nie ma ścian tylko ociosy, nie ma też drzwi tylko są tamy. Serdecznie zaprosił wszystkie Smyki, aby wraz z rodzinami wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce.

W trakcie zabaw i zajęć poznawaliśmy charakter pracy w kopalni, omawialiśmy etapy powstawania węgla, naszymi zmysłami badaliśmy bryły węgla, jak również użyliśmy go do rysowania, co szczególnie przypadło nam do gustu. Zastanawialiśmy się, jakie znaczenie ma w naszym codziennym życiu węgiel i do czego jest wykorzystywany. Poznaliśmy również narzędzia, którymi górnicy posługują się w swojej pracy. Podobne narzędzia zbudowaliśmy z klocków, a następnie, jak najprawdziwsi górnicy, przystąpiliśmy do pracy w przedszkolnej „Kopalni Złota”.

Z okazji Dnia Misia zorganizowaliśmy misiowe urodziny. Na jeden dzień misie stały się bohaterami przedszkola i towarzyszyłyg1 nam we wszystkich zabawach. W środę najstarsze Smyki udały się na spektakl pt. „Różnorodność kultur Europy”. Aktorzy w przystępny sposób ukazali nam największe „skarby” wypływające z poszczególnych europejskich kultur. W Polsce jako największa wartość ukazana została rodzina, we Włoszech dobre jedzenie, w Anglii wysublimowane poczucie humoru, a w Hiszpanii odwaga. Historia w każdej z kultur wytworzyła inne wartości, jednak wszystkie są ważne i należy je szanować.

W piątek w naszym przedszkolu odbył się Bal Andrzejkowy. W przyjemny, wypełniony dobrą zabawą sposób uczciliśmy polską tradycję obchodzenia Andrzejek. Tematem przewodnim byli bohaterowie z naszych ulubionych książek, którzy prowadzili nas przez cały bal. Podczas quizu dotyczącego bajkowych postaci okazało się, że świetnie znamy baśnie i książki dziecięce. Po rozwiązaniu wszystkich pytań i zagadek przystąpiliśmy do symbolicznego wróżenia. Efekty nierzadko wprawiały nas w zdziwienie, powodowały gromki śmiech albo zachwyt. Każdy z nas miał również możliwość tradycyjnego lania wosku przez klucz. Efekty tej wróżby mieliśmy już sprawdzić wieczorem w naszych domach. Zabawy przy muzyce pozwoliły nam się wytańczyć i dać upust dziecięcej energii.