Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Prehistoryczne czasy 
Wolak Justyna

001 g1Miniony tydzień przeniósł nas w czasie o wiele milionów lat wstecz, a mianowicie do czasów prehistorycznych. Tematyka okazała się wyjątkowo atrakcyjna dla naszeych smyków. Z największą ochotą uczestniczyły we wszystkich proponowanych zabawach, a nawet same je udoskonalały i kontynuowały.

Rozpoczęliśmy od ery dinozaurów. Poznaliśmy ciekawostki dotyczące wybranych gatunków tych zwierząt, wskazaliśmy różnice w budowie ich ciał oraz określiliśmy jak te różnice wpływają na rodzaj pokarmu jaki zdobywały. Dokonaliśmy podziału na dinozaury roślinożerne i mięsożerne. Dowiedzieliśmy się, że wykluwały się one z jaj. Informacja ta posłużyła nam do doskonalenia umiejętności liczenia, poprzez manipulowanie jajami w gnieździe mamy-triceratopsa. Zmierzyliśmy długość stopy i kroku tyranozaura oraz przeszliśmy ścieżką wytyczoną śladami dinozaurów.

Następnie przyjrzeliśmy się na pracy paleontologa. Sami także spróbowaliśmy swoich sił w tej dziedzinie, wydobywając szkielety dinozaurów z piasku. Ćwiczenie wymagało od nas dużo cierpliwości. Na podstawie szkieletów bezbłędnie rozpoznaliśmy, do których dinozaurów należą. Wykorzystując dostępne w sali materiały, wspólnymi siłami, ułożyliśmy cały szkielet dinozaura.

Zostawiając erę dinozaurów przenieśliśmy się do czasów ludzi pierwotnych. Naszym przewodnikiem był chłopiec o imieniu Roo, który opowiedział nam jak wyglądało jego życie. Dowiedzieliśmy się, gdzie mieszkał, jak rozpalał ogień, jakimi narzędziami się posługiwał oraz jaki był podział ról w jego rodzinie. Przedstawił nam zwierzęta, na które polowali wraz z innymi mężczyznami. My również002 g2 spróbowaliśmy swoich sił w polowaniu na pierwotne zwierzęta. Poznaliśmy także malowidła jaskiniowe, które zostawili po sobie pierwsi ludzie. Omówiliśmy, co one przedstawiają oraz dowiedzieliśmy się z czego jaskiniowcy tworzyli barwniki do malowania. W naszej przedszkolnej sali zaaranżowaliśmy jaskinie, których ściany ozdobiliśmy naszymi rysunkami.

Grupa starsza uczestniczyła w kolejnych zajęciach z ceramiki. Ich efekt niech na razie pozostanie niespodzianką.

W trakcie zajęć z j. angielskiego doskonalimy znajomość elementów garderoby. Ułatwiają nam to piosenki „Put on your shoes” i „I’m a little snowman”.