Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Kolorowe Indie 
Wolak Justyna

gNasze przedszkolaki spędziły ten tydzień w Indiach. Symboliczna podróż obejmowała różne aktywności związane z tym państwem. Poznawaliśmy jego tradycje kulturalne, kulinarne oraz ludowe. Wszystkie propozycje działań okazały się dla Smyków bardzo ciekawe i atrakcyjne. Dzieci mogły dać upust wyobraźni i zaspokoić swój gust, gdyż stosowanie wielobarwności w zabawach było dodatkowym atutem wykonania zadania. Swoim bogactwem barw Indie zaspokajały w Smykach ich dziecięce wyczucie stylu.

Podczas naszej symbolicznej podróży umiejscawialiśmy Indie na mapie świata, poznaliśmy ich flagę państwową - Tirangę oraz znaczenie jej barw, dowiedzieliśmy się, że w Indiach mieszkają Hindusi, a nie Indianie. Wysłuchaliśmy legendy opowiadającej o powstaniu świątyni Tadź Mahal oraz poznaliśmy zwierzęta, które w Indiach mają szczególne znaczenie – tygrys, słoń, paw i krowa. Zdobyliśmy również wiedzę na temat kilku tradycji ludowych, jak malowanie dłoni panny młodej wzorami z henny (Mehendi), dekorowanie domów kolorowymi mozaikami o nazwie Rangoli oraz kulturę tańca indyjskiego. Nasza podróż miała także charakter kulinarny. Poznaliśmy typowe indyjskie owoce oraz przyprawy. Przyrządziliśmy wyjątkowo pyszny koktajl z mango oraz sałatkę owocową,g1 a przyprawy wykorzystaliśmy do udekorowania naszych Rangoli.

Wzięliśmy udział w warsztatach podróżniczych pt. „Kolorowe Indie”. Były one najlepszym uzupełnieniem wiedzy, którą zdobywaliśmy w trakcie zajęć dydaktycznych. Bezcenna była możliwość przymierzenia tradycyjnych strojów indyjskich oraz zabawy typowymi indyjskimi zabawkami.

W tym tygodniu odbyły się kolejne zajęcia z ceramiki. Przygotowaliśmy podkładki pod kubek, które będą idealnym prezentem dla naszych mam z okazji Dnia Kobiet.

Swoje szóste urodziny obchodził z nami Franciszek. Składamy mu najserdeczniejsze życzenia: dużo uśmiechu, wielu powodów do radości oraz wspaniałych przyjaciół.