Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - W świecie wynalazków 
Hnezdyuk Justyna

gW tym tygodniu przenieśliśmy się do świata wynalazków. Dni mijały nam na świetnej zabawie utrzymanej w interesującej tematyce. Wynalazki zainspirowały nas do samodzielnych działań konstrukcyjnych i projektowych.

Dowiedzieliśmy się jak niezwykłym wynalazkiem jest koło. Kształt koła oraz jego sposób działania znalazł zastosowanie w wielu maszynach i narzędziach. Nam posłużyło do skonstruowania nowoczesnego roweru z dużymi kołami. Formę koła mają zazwyczaj zegary, o których także rozmawialiśmy. Nauczyliśmy się określać pełne godziny na zegarach. Oprócz tego skonstruowaliśmy prowizoryczne modele zegara słonecznego i klepsydry. W ostatnich dniach mieliśmy możliwość swobodnego podróżowania w czasie, dzięki samodzielnie zbudowanemu wehikułowi czasu. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się jak dawniej wyglądały współczesne przybory codziennego użytku.

Jednym z punktów naszej podróży w czasie było poznanie historii telefonu, pralki i pisma. Rozmawiając o pierwszym z wskazanych wynalazków wykonaliśmy telefony z kubeczków, które ku naszemu zdziwieniu, działały! Rozmawiając o domowym wynalazku – pralce, spróbowaliśmy zrobić pranie w tradycyjny sposób, czyli ręcznie. Następnie, przygotowawszy swoją przedszkolną pralkę i poćwiczyliśmy nasze umiejętności matematyczne podczas zabawy w „matematyczne pranie”. Kontynuując temat wynalazków domowych zorganizowaliśmy telewizyjne warsztaty kulinarne, po których udzieliliśmy wywiadu w audycji radiowej. Ostatnim naszym przystankiem w świecie wynalazków było pismo. Jest to niezwykły wynalazek, z którego historią zapoznaliśmy się w piątek. Poznaliśmy różne rodzaje pisma od najstarszych malowideł do alfabetów współczesnych. Dowiedzieliśmy się także jakie były dawniej materiałyg1 piśmiennicze oraz narzędzia pisarskie. Następnie przystąpiliśmy do zapełniania naszych własnych kart pismem. Mieliśmy do dyspozycji różne przybory: pióro, magiczny pisak, pędzel oraz wykałaczkę. Podsumowując tydzień poświęcony wynalazkom wykonaliśmy doświadczenie naukowe obrazujące siłę powietrza, którego efektem był sunący po stole poduszkowiec.

W minionych dniach mogliśmy wziąć udział w zimowych zabawach. Na spacerach podziwialiśmy zimowy krajobraz oraz biegaliśmy po skrzypiącym i śliskim śniegu. Podczas zabaw tradycyjnie rzucaliśmy się śnieżkami, lepiliśmy bałwany oraz robiliśmy „aniołki” na śniegu. Śniegowe szaleństwo pochłonęło nas bez reszty! Nie przeszkadzały nam nawet mokre rękawiczki, śnieg w butach, czy śnieżka niefortunnie trafiona za kołnierz. Był to czas na nasze dziecięce doświadczanie śniegu oraz czerpanie z zimowej aury tego, co najlepsze.