Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Blog

W ubiegłym tygodniu w naszym przedszkolu panował niesamowicie artystyczny klimat, bowiem rozmawialiśmy o sztuce, i o tym wszystkim, co z nią jest związane. Zastanawialiśmy się, co może być sztuką, kto ją tworzy i czy my sami, także możemy być twórcami sztuki.
Pierwszego dnia bliżej poznawaliśmy rzeźbę oraz pracę rzeźbiarzy. Oglądaliśmy krótki film edukacyjny, z którego dowiedzieliśmy się, z czego wykonuje się rzeźby, gdzie możemy je zobaczyć oraz jakie funkcje pełnią. Póżniej oglądaliśmy na zdjęciach rzeźby z polskich miast, ze szczególnym uwzględnieniem tych z Krakowa. Następnie oglądaliśmy rzeźby tworzone z materiałów recyklingowych oraz z rzeczy codziennego użytku. Bystre smyki od razu spostrzegły, że niedawno sami wykonywali podobną rzeźbę - dinozaura. Po dokładnym omówieniu tematu dzieci własnym ciałem starały się zaprezentować wymyśloną przez siebie rzeźbę, a reszta grupy zgadywała, co autor chciał przedstawić.
Kolejnego dnia skupiliśmy się na malarstwie. Poznaliśmy pracę malarza artysty oraz malarza pokojowego. Zastanawialiśmy się czym różni się ich praca oraz jakich przyrządów potrzebuje każdy z nich. Mieliśmy też okazję w praktyce poznać pracę zarówno malarza artysty, jak i malarza pokojowego. Wykonywaliśmy abstrakcyjną pracę plastyczną za pomocą sznurówki.

W minionym tygodniu nasze przedszkolaki miały okazję poznać inną kulturę i tradycje. Cały tydzień spędziliśmy na poznawaniu kolorowych Indii. Cykl rozmów, o tym państwie rozpoczęły warsztaty podróżnicze, w których braliśmy czynny udział. Dowiedzieliśmy się, na jakim kontynencie leżą Indie, zobaczyliśmy jak wygląda flaga tego państwa i co oznaczają jej kolory. Wysłuchaliśmy legendy opowiadającej o powstaniu świątyni Tadź Mahal i przekonaliśmy się, że choć na zdjęciu ta budowla wyglądała jakby była  biała, to tak naprawdę zdobi ją tysiące kolorowych kamieni. Na warsztatach mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda indyjska szczoteczka do zębów, pobawić się zabawkami, takimi jakimi bawią się dzieci w Indiach, przymierzyć kolorowe maski oraz stroje. Dodatkowo zatańczyliśmy indyjski taniec i spróbowaliśmy przejść po kłującej macie fakira. Najodważniejsi przeszli po niej na boso :)
W kolejnych dniach poznawaliśmy  kuchnię indyjską. Przedszkolaki mogły powąchać aromatyczne przyprawy oraz poznać typowe dla tej kuchni potrawy. Dowiedzieliśmy się, że najpopularniejszą przyprawą w Indiach jest szafran. Zobaczyliśmy jak wyglądają indyjskie stragany, na których możemy kupić przyprawy i owoce. Wspólnymi siłami przygotowaliśmy indyjską przekąskę i tak jak ludzie w Indiach spożywaliśmy ją siedząc na podłodze - rękami. Jedliśmy egzotyczne owoce, których w Indiach nie brakuje i spróbowaliśmy rozbić młotkiem najtwardszy z nich - kokos.
W naszej szatni także zrobiło się bardzo kolorowo. Na gazetkach można podziwiać kolorowe słoniki indyjskie oraz wielobarwne mandale wykonane przez naszych przedszkolaków.