Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Blog

głównePani Wiosna chodź przyszła do nas całkiem niedawno na każdym niemal kroku widać jej obecność. Za oknem robi się coraz cieplej, dni stają się dłuższe. Po zimnym i białym śniegu nie zostało śladu, piękna zielona trawka zachęca do zabaw na łące. Na drzewach Pani wiosna rozsiała już pierwsze pąki kwiatów, a wśród tych pachnących gałęzi piękny koncert dają ptaszki, które zdążyły już wrócić z dalekich krajów. Wiosna zachęca nas do zabaw na łąkach, w parkach, za którymi tak tęskniliśmy zimą. Jest to jednak czas nie tylko zabawy, ale także czas wielkich wiosennych porządków w domu oraz w ogrodzie. Nasze rozważania nad tym tematem rozpoczęliśmy od omówienia koniecznych prac domowych wykonywanych z nadejściem wiosny. Wśród nich wymieniliśmy takie rzeczy jak odkurzanie, układanie rzeczy w szafkach, wyrzucanie rzeczy zepsutych i niepotrzebnych, mycie okien. Określiliśmy, w których z tych obowiązków dzieci mogą pomagać swoim rodzicom. Następnie przystąpiliśmy do działania i pięknie posprzątaliśmy naszą przedszkolną salę. Kolorowe ściereczki pomogły małym smykom pościerać kurz na szafeczkach z zabawkami, na których następnie wszystko pięknie poukładaliśmy. Przedszkolaki spróbowały swoich sił również w zamiataniu oraz zmywaniu podłogi przy pomocy mopa. Wiosną musimy również zadbać o nasze ogródki. Mali adepci ogrodnictwa przypomnieli sobie, na czym polega praca ogrodnika, jakich narzędzi używa on podczas pracy w ogrodzieoraz które prace ogrodnik musi wykonać właśnie wiosną. Kolejno dzieci poznały podziemnych mieszkańców ogródka, którzy pomagają ogrodnikowi w ciężkiej pracy. Są nimi dżdżownica ora kret, które ryjąc podziemne korytarze spulchniają ziemię. Na dywanie stworzyliśmy wielką dżdżownicę z kółek, a podczas zajęć plastycznych każdy stworzył swoją własną kolorową dżdżownicę. Pod koniec tygodnia przedszkolaki zapoznały się również z tradycją przygotowywania wielkanocnych palm.  Każdy mały smyk stworzył swoją własna palmę pełną kolorowych kwiatów wykonanych z bibuły, traw zbóż oraz pachnącego zielonego bukszpanu. W tym tygodniu obchodziliśmy urodziny Tymusia. Był tort, uroczyste sto lat, moc serdecznych życzeń od kolegów i koleżanek. Później przyszedł czas na beztroską zabawę przy muzyce z wykorzystaniem balonów. Solenizantowi raz jeszcze życzymy wszystkiego najlepszego.

Bączkiewicz Emilia

główneW tym tygodniu omówiliśmy czym jest teatr, poznaliśmy jego różne rodzaje oraz dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami związanymi z tym tematem. Podczas omawiania teatru lalkowego, wykonaliśmy swoje kukiełki do spektaklu pt. „Smoczy karnawał”. Wykorzystaliśmy do tego rolki po papierze toaletowym. Nasze zabawy dotyczyły również teatru paluszkowego. Przy wykorzystaniu pacynek paluszkowych tworzyliśmy spontaniczne spektakle. Smyki świetnie odnalazły się w roli animatorów. Jednak największym powodzeniem cieszyła się zabawa w pantomime.

Omówiliśmy także zawód aktora. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że jego atutem jest nienaganna wymowa. W związku z tym z zapałem ćwiczyliśmy aparat artykulacyjny podczas opowiadań logopedycznych, a także staraliśmy się powtarzać łamańce językowe w celu poprawienia dykcji.

Codziennie doglądamy naszych cebulek, podlewamy je i dbamy o to, aby miały dostęp do słońca. Dzięki naszej opiece mogliśmy posmakować smacznego szczypiorku podczas śniadań.

W tym tygodniu obchodziliśmy także Dzień Marchewki. Z tej okazji urządziliśmy sobie kuchcikowo i udało nam się upiec przepyszne i zarazem bardzo zdrowe babeczki marchewkowe. Aby wcielić się w prawdziwych cukierników, założyliśmy fartuszki i czapeczki. Mieliśmy szansę rozpoznawać produkty potrzebne do tego przedsięwzięcia oraz przygotowaliśmy wszystko od podstaw: tarliśmy marchewki i jabłko, przesiewaliśmy mąkę i mieszaliśmy wszystkie produkty przy użyciu miksera i łyżki. W efekcie podczas podwieczorku kosztowaliśmy przepyszne babeczki w towarzystwie soku z marchewki.

W galerii naszych prac można podziwiać maski, które są charakterystyczne dla teatru greckiego.