Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Blog

głównePierwszy tydzień grudnia upłynął naszym przedszkolakom na intensywnych przygotowaniach do wizyty wyjątkowego gościa. W czwartek, bowiem naszą placówkę odwiedził starszy siwy Pan z białą brodą i workiem pełnym po brzeg prezentów.  Wizyta świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Od samego rana panował odświętny nastrój. Dzieci niczym pomocnicy Mikołaja ubrane były w odświętne czerwone stroje, nie zabrakło mikołajowej czapeczki na głowie czy reniferowych rogów. W sali stanęła pięknie przyozdobiona choinka, a w szatni podziwiać można wykonane przez dzieci portrety Mikołaja oraz wesoły zaprzęg reniferów.  Dzieci intensywnie przygotowywały się do jego wizyty. Zatańczyły, zaśpiewały oraz wierszem powitały i pożegnały naszego upragnionego gościa. Zaprosiły go też do wspólnej zabawy muzycznej, po której nadszedł najbardziej wyczekiwany moment wizyty – rozdawanie prezentów.  Jak się okazało wszystkie dzieci w ciągu całego roku były grzeczne i zasłużyły na prezent. Mikołaj obdarował dzieci prezentami, po które podchodziły z radością. W minionym tygodniu zakończyliśmy projekt „Pięć zmysłów nam i wszystkie znam”. Do tej pory przyjrzeliśmy się bliżej naszym oczom oraz uszom. Przyszedł czas na pozostałe trzy pozwalające nam poznawać świat: smak, węch i dotyk. Przedszkolaki przypomniały sobie wszystkie rodzaje smaków rejestrowane przez ludzkie kubki smakowe, próbowały różnych potraw, owoców i warzyw. Określały jak mają one smak oraz czy ten smak jest dla nich dobry czy też nie. Nie zabrakło również zagadek węchowych. Dzieci za pomocą węchu bez udziału wzroku rozpoznawały różne produkty spożywcze. Każdorazowo określały czy odczuwany przez nie zapach jest dla nich przyjemny czy wręcz przeciwnie. Na koniec przyszedł czas na dotyk. Małe smyki dowiedziały się, iż receptory zmysłu dotyku znajdują się w skórze oraz że wyróżniamy dwa rodzaje czucia powierzchniowe i głębokie. Na przedszkolaki czekały sensoryczne tory przeszkód, magiczny worek z przedmiotami, które musiały rozpoznać za pomocą dłoni.

główneMiniony tydzień rozpoczęliśmy obchodami Dnia Pluszowego Misia. Dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Nauczycielki zaprosiły małe smyki do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Przedszkolaki poznały historię tego święta, obejrzały prezentację multimedialną o misiach występujących w bajkach, bawiły się przy piosenkach: „Pluszowy miś”, „Jadą, jadą misie”. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem. W środę najstarsze dzieci miały okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. „Różnorodność kultur Europy.” Sztukę przygotowali aktorzy Polskiego Teatru Muzycznego. W czasie przedstawienia dzieci poznały historię 9-letniego Kuby, który przypadkowo uwolnił złego ducha skrzyni. Przedszkolaki wraz z bohaterem poznały kulturę następujących krajów Europy: Niemic, Włoch, Francji, Hiszpani i Anglii. W trakcie interaktywnego spektaklu dzieci stawały się uczestnikami wydarzeń, poszukiwali słów – kluczy, zaklęć, które powstrzymywały złośliwego ducha skrzyni.  Zwyciężyła dobroć, a największym skarbem świata okazały się dzieci. Młodzi widzowie przekonali się jak ważna jest przyjaźń, miłość, odwaga i humor. Pod koniec tygodnia przedszkole odwiedził wyjątkowy gość, jakim był górnik z kopalni soli w Wieliczce. Opowiedział on dzieciom o pracy w kopalni, opisał odświętny galowy strój górniczy oraz ten zwykły zakładany do codziennej pracy. Przedstawił również legendę o Św. Kindze, wyjaśniając tym samym historię powstania kopalni w Wieliczce. Każdy z małych smyków mógł również zobaczyć jak wygląda sól w postaci kamiennej bryły wydobywana w kopalni oraz sprawdzić czy jest ona słona. Podczas warsztatów plastycznych zafascynowani górniczą pracą mali artyści stworzyli wizerunek górnika wykorzystując do tego metodę płaskiego orgiami. Powstał również wesoły pociąg pełen wagoników wypełnionych miękkimi węgielkami z bibuły. W piątek 30 listopada nasze przedszkolaki przeniosły się w zaczarowany świt andrzejkowych wróżb i magii.  Tematem przewodnim tegorocznego balu były postacie z bajek Walta Disneya. Przedszkolaki ubrane w piękne kostiumy prezentowały na wybiegu kreacje takich bohaterów jak: Królowa śniegu, Myszka Miki oraz Mini, kot Jery, Elza z krainy lodu czy zygzak McQueen. Był to dzień pełen radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Wróżby były przeplatane pląsami i tańcami przy muzyce. Najwięcej wrażeń dostarczyła dzieciom lanie wosku przez klucz do miski z wodą. Bardzo dużo radości sprawiło małym smykom, odgadywanie, co przedstawia woskowa twór.