Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Blog

główne1Przyjżeliśmy się bliżej ptakom zimującym w Polsce. Poznaliśmy kilka ich gatunków i staraliśmy się opisać wygląd ptaków oraz dowiedzieliśmy się, co jest ulubionym przysmakiem danego ptaszka. Obejrzeliśmy film edukacyjny, z którego dowiedzieliśmy się, kiedy należy dokarmiać ptaki i, w jaki sposób powinniśmy to robić. Rozmawialiśmy  również o tym, jakim pokarmem możemy je dokarmiać, ale także dowiedzieliśmy się czego nie powinniśmy wkładać do karmnika i co mogło by ptaszkom zaszkodzić.
Osobne zajęcia poświęciliśmy na bliższe przyjrzenie się dziobom ptaków. Dowiedzieliśmy się, że dziób nie służy ptaszkom tylko do jedzenia i śpiewania, ale także jest przydatny do czyszczenia piór i właściwego ich układania, budowania gniazda, karmienia małych pisklaków, a nawet do obrony przed napastnikami.
Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Ptaszek na drzewie”. Każdy z przedszkolaków samodzielnie namalował drzewo pastelami, a następnie z pomocą pani odbijał własną rączkę, która po domalowaniu dzióbka i przyklejeniu oczka stawała się ptaszkiem. Na sam koniec każde dziecko przyklejało na swojej pracy śnieżynki oraz folię aluminiową symbolizującą szron na drzewie.
Grupową pracą plastyczną, którą wykonaliśmy w tym tygodniu był karmnik dla ptaków, w którym każdy przyklejał kolorowego ptaszka i dorysowywał mu oczko i nóżki.
W czwartek zaraz po śniadaniu, wybraliśmy się do pobliskiego parku, aby skorzystać z zimowej pogody i trochę pobawić się w śniegu. Urządziliśmy bitwę na śnieżki, część dzieci odbijało na śniegu aniołka, a na koniec wspólnymi siłami ulepiliśmy ogromnego bałwana.  Czas na zabawie w śniegu upłynął nam bardzo szybko, jednak dostarczył nam wiele radości i uśmiechu, który towarzyszył nam przezgłówne resztę dnia.

Chciałabym raz jeszcze powrócić wspomnieniami do Wigilii, która co roku odbywa się w naszym przedszkolu tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. W tym roku, z powodu pandemii, składaliśmy sobie życzenia siedząc przy stole i przełamując swój opłatek, gdy ktoś wymawiał życzenie, które chce złożyć całej grupie. Zanim zasiedliśmy do wspólnego stołu, zobaczyliśmy, że pod choinką czeka na nas wiele kolorowych paczek. Tuż po spożyciu wieczerzy wigilijnej zabraliśmy się za rozpakowywanie prezentów. Przedszkolaki dostały od Mikołaja samochody różnej wielkości i rodzaju m.in. czerwoną wyścigówkę, betoniarkę, wielki samochód dostawczy, w którym dzieci uwielbiają przewozić nie tylko różne zabawki, a nawet siebie nawzajem. Mikołaj nie zapomniał również o dziewczynkach, którym podarował m.in. zestaw lekarski, różnego rodzaju sprzęty AGD tj. mikser, toster, ekspres do kawy oraz zastawy stołowe. Nowe zabawki sprawiły dzieciom wiele radości, a z upływem czasu możemy stwierdzić, że Mikołaj spisał się na medal, gdyż każde dziecko może znaleźć coś dla siebie i spędzić miło czas w przedszkolu na zabawie.

główneNa pierwszych zajęciach dydaktycznych w nowym roku przyjrzeliśmy się bliżej naszym emocjom. Zastanawialiśmy się, jakie emocje w nas mieszkają i po czym możemy rozpoznać ich obecność. Rozmawialiśmy, o tym, w jakich sytuacjach odczuwamy radość i szczęście oraz co może wywołać u nas lęk lub sprawić, że jesteśmy smutni bądź zdenerwowani.
Uświadomiliśmy sobie, że odczuwanie przez nas różnych emocji jest naturalne, jednak stwierdziliśmy, że powinniśmy nauczyć się rozpoznawać dlaczego dana emocja pojawiła się w naszym ciele. Poznaliśmy przydatne sposoby poradzenia sobie z emocjami takimi jak złość, smutek, czy strach.
Na zegarze emocji zaznaczaliśmy własne samopoczucie, następnie wykonywaliśmy portret przedstawiający nasze emocje po zakończeniu zajęć. Udało nam się stworzyć kolorowe emotki.
Na zajęciach z języka hiszpańskiego powtarzaliśmy słownictwo związane ze zwierzętami. Rozpoczęliśmy przygotowania niespodzianek związanych z Dniem Babci i Dziadka.