Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Blog

główneW ubiegłym tygodniu tematem przewodnim zajęć w naszym przedszkolu były jesienne owoce i warzywa. Na początek odwiedziliśmy sad pełen soczystych i kolorowych owoców. Małe smyki zbadały dogłębnie smak, wygląd, poznały cechy charakterystyczne owoców, jakie zbieramy jesienią w sadzie. Dowiedziały się również jak nazywają się drzewa, na których one rosną. Wcielając się w rolę jabłuszka i gruszki z piosenki „Małe czerwone jabłuszko” wesoło pląsały w rytm muzyki. Na naszych stołach podczas śniadań i podwieczorków również królowały owoce z polskiego sadu. W kolejnych dniach wyruszyliśmy w symboliczną podróż do ogródka warzywnego, gdzie przedszkolaki przyjrzały się uważnie roślinom, jakie rosną w domowych ogródkach. Wesołe marchewki pomagały nam utrwalać nasze zdolności matematyczne oraz rozwijać umiejętność kategoryzacji i szeregowania. Gościły również na naszych stołach zarówno w postaci gotowanej jak i surowej. Marchewka stała się tematem naszych plastycznych warsztatów, podczas których stworzyliśmy wesołe marcheweczki. Sylwetę marchewki mali artyści wykleili kulkami z kolorowej bibuły, niebo powstało poprzez stemplowanie kartki niebieską farbą, warstwę ziemi z kolei stworzyła aromatyczna czarna herbata. Małe smyki dowiedziały się również jak ważne jest spożywanie warzyw i owoców w codziennej diecie oraz jakie smaczne potrawy możemy przyrządzić z poznanych jesiennych warzyw i owoców. Przedszkolaki zbadały,główne 1 jakie witaminy kryją się w każdym z poznanych darów jesieni oraz dowiedziały się, jaki wpływ na nasze zdrowie mają poznane witaminki. Nauczyliśmy się również piosenki „Witaminki”, która towarzyszyła nam podczas wielu zabaw ruchowych. Jedną z poznanych przez dzieci witaminką była witamina D, której głównym źródłem są promienie słoneczne. Korzystając z uroków pięknej polskiej jesieni łapaliśmy promyki słoneczka i gromadziliśmy zapasy tej cennej witaminki na zimę. W parku wesoło bawiliśmy się wśród liści. Dzieci stoczyły wielką bitwę na liście, poszukiwały liści najmniejszych, największych, liści klonu, lipy, kasztanowca czy dębu. Beztroskiej zabawy w promieniach słoneczka nie było końca.

głównePrzedszkolaki skupiły swoją uwagę na wyglądzie parku odzianego w jesienne szaty. Poznały nazwy drzew, jakie możemy spotkać w parku oraz wygląd liści i owoców, jakie rosną na każdym z nich. Wśród poznanych drzew znalazł się: dąb, kasztan, klon, lipa oraz jarzębina. Dzieci dopasowywały liście drzew do ilustracji oraz owoce do drzewa, na którym rosną. Podczas spaceru po pobliskim parku zbierały dary jesieni: złociste liście, dojrzałe żołędzie i kasztany. Z zebranych kasztanów i żołędzi układały różne wzory, przeliczały je, tworzyły i wyklaskiwały rytmy. W kolejnych dniach małe smyki poznały mieszkańców parku: jeża i wiewiórkę. Dowiedziały się jak wyglądają, co lubią jeść oraz co robią zimą, kiedy wszystko pokryje śnieg. Pomagały małej wiewiórce zbierać zapasy na zimę doskonaląc przy tym swoje umiejętności matematyczne. Dzieci wysłuchały wielu wierszy, których bohaterami były małe zwierzątka żyjące w parku oraz nauczyły się piosenki o kolczastym jeżu i rudej wiewiórce. Wesoło tańczyły do piosenki „Jesienna poleczka”, wcielającgłówne1 się w rolę wirujących na wietrze kolorowych listków. Bohaterami plastycznych zajęć stały się również zwierzątka, jakie możemy spotkać w parku. Przedszkolaki wykonały wesołe jeżyki wyklejając szablon plasteliną oraz tworząc kolce poprzez stemplowanie kartki plastikowym widelczykiem zanurzonym w farbie. Podczas zajęć dydaktycznych powstał również grupowy portret jeżyka, którego igły tworzą odciśnięte rączki naszych małych smyków. To jednak nie koniec naszych plastycznych działań. Przedszkolaki stworzyły także przepiękne przestrzenne, jesienne drzewka pełne kolorowych liści, wesołe wiewiórki i jeże, które przyozdobiły nasz parapet w przedszkolnej szatni.