Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Blog

główneW trakcie spacerów po parku podziwialiśmy piękną jesień i porównywaliśmy park z lasem. Dzieci wymieniały różnice dzielące te dwa miejsca. Poznaliśmy różne rodzaje liści oraz próbowaliśmy dopasować je do drzew. Nazwy ich układaliśmy z rozsypanek sylabowych oraz uczyliśmy się przeliczać wcześniej zebrane skarby jesieni takie jak kasztany.

Następnie poznaliśmy mieszkańców parku – wiewiórkę oraz jeża. Poznaliśmy zaskakujące ciekawostki z ich życia. Wykonywaliśmy klasyfikacje smakołyków  wiewiórki - orzechów włoskich oraz laskowych, a także mieliśmy okazję dokonać ich degustacji. Przedszkolaki odczytywały globalnie wyrazy związane z wiewiórką i jeżem, ćwiczyły analizę słuchową poprzez wyodrębnianie pierwszej i ostatniej głoski w wyrazie.

W czwartek przeprowadziliśmy specjalne zajęcia poświęcone tematyce czystego powietrza. Okazja była szczególna, bo otrzymaliśmy  w darze od Marszałka Województwa Małópolskiego, oczyszczacz powietrza, dzięki  któremu nasze Smyki mogą oddychać czystrzym powietrzem. Przedszkolaki wiedzą skąd się bierze smog oraz znają sposoby, jak go niwelować. Wszystkie pomysły na poprawę jakości powietrza pani zapisała na plakacie, na którym również dzieci narysowałe własne grafiki.

W tym tygodniu nauczyliśmy się trzech piosenek: „Wiewióreczka mała”, „Jeżyk mały” oraz „Malowała jesień”. Nasze Krasnoludki je wprost uwielbiają. Są to piosenki z pokazywaniem, co sprawia, że dzieci bardzo się angażują.

Codziennie korzystaliśmy z przepięknej pogody i wychodziliśmy do pobliskiego parku, aby Krasnoludki mogły zbierać liście i kasztany do zabawy, prac plastycznych oraz dydaktycznych.

W szatni można podziwiać prace plastyczne wykonane przez grupę Krasnoludków - „Wiewiórka” oraz praca grupowa -„Bukiet liści w wazonie”

W tym tygodniu uwaga naszych Krasnoludków była skupiona na ogrodzie warzywnym. W szczególności skoncentrowaliśmy się na takich, których zbiory odbywają się jesienią. Podczas spacerów pobudzaliśmy nasze zainteresowanie otoczeniem przyrodniczym – szukaliśmy grządek oraz odwiedziliśmy pobliski stragan, na którym mieliśmy okazję obejrzeć warzywa i owoce. Obserwowaliśmy oraz przysłuchiwaliśmy się rozmowom podczas zakupów między klientami a sprzedawcą. Była to dla nas inspiracja do zabawy na naszym przedszkolnym straganie, który urządziliśmy sobie w sali. Mieliśmy okazję wcielić się w ich role i staraliśmy się realizować przygotowane wcześniej listy zakupów. Urządziliśmy sobie także teatrzyk na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” oraz omówiliśmy sobie jadalne części znanym nam już warzyw.

Ponadto w tym tygodniu obchodziliśmy Dzień Marchewki. Nasze Smyki ubrały się na pomarańczowo, aby uczcić jej święto. Omówiliśmy sobie walory marchewki, Smyki wymieniały potrawy, jakie można z niej przyrządzić, a także degustowaliśmy ją surową i ugotowaną. Na podstawie marchewek poznaliśmy określenia stopniujące ich wielkość: mniejszy, większy, taki sam. Nauczyliśmy się śpiewać marchewkowe piosenki: „Na marchewki urodziny” i „Smaczne warzywa”.

Każdy przedszkolak wykonał swoją marchewkę w formie papierowej oraz kolorował pastelami kontury warzyw. Wykonane przez nas prace można podziwiać w krasnoludkowej szatni.