Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Blog

główneNasze rozważania nad marcowa aurą rozpoczęliśmy odwołując się do kalendarza. Przypomnieliśmy sobie jakie mamy pory roku, miesiące oraz dni tygodnia. Przyporządkowaliśmy miesiące do określonych pór roku oraz zastanowiliśmy się z czym kojarzy nam się każda z nich. Następnie skupiliśmy się na miesiącu, który właśnie się rozpoczął i stworzyliśmy marcowy kalendarz pogodowy. Wymieniliśmy zjawiska atmosferyczne jakie mogą wystąpić w marcu oraz przyporządkowaliśmy im symbole i podpisy. Przyglądając się dalej przedwiosennej pogodzie poznaliśmy przysłowie „ W marcu jak w garncu”. Zastanowiliśmy się wspólnie co ono oznacza i czy rzeczywiście jest prawdziwe. Podczas warsztaów plastycznych stworzyliśmy swoją własną zupę marcową,główne1 której składnikami były różne stany pogody wyklejone z plasteliny na szablonie garnka. Marcowa pogoda chodź zmienna, nie powstrzymała nas od eksplorowania przyrody na zewnątrz i poszukiwania pierwszych oznak zbliżającej się wiosny. Piękne marcowe słońce ogrzewało nasze twarze, ptaszki na drzewach rozpoczęły już swój koncert, a na zielonej trawie pojawiły się pierwsze wiosenne kwiaty. Podczas warsztaów kulinarnych stworzyliśmy kolorowe wiosenne kanapeczki pełne pysznych i zdrowych warzyw.

Gamrot Agnieszka

głowneMiniony tydzień, w naszym przedszkolu, rozpoczęliśmy  w niezwykle imprezowym stylu. W poniedziałek obchodziliśmy święto wszystkich dziewczynek, z tej okazji chłopcy wykonali dla naszych małych dam bransoletki z kolorowych koralików. We wtorek, świętowaliśmy urodziny Tomusia. W tych dniach królowały wesołe zabawy wybrane przez dzieci.

W środę tematem przewodnim stała się tęcza. Przypomnieliśmy sobie, w jakiej kolejności są kolory tęczy i by utrwalić tę wiedzę wykonaliśmy z bibuły własną tęczę. Dowiedzieliśmy się, że autor słów “myślę, więc jestem” - Kartezjusz, wyjaśnił, na czym polega to zjawisko. Wykonaliśmy doświadczenie z lusterkiem, wodą i latarką, dzięki któremu mogliśmygłówne1 ujrzeć odbijającą się na białej kartce tęczę.

Kolejnego dnia poznawaliśmy historię oraz wartość pieniędzy. Przenieśliśmy się aż do czasów, gdy nie było pieniędzy, a ludzie wymieniali się towarami. Dowiedzieliśmy się także jaka waluta obowiązuje w Polsce. Zobaczyliśmy jak wyglądają nasze banknoty oraz monety.

W piątek przenieśliśmy się do krainy pełnej figur geometrycznych. Próbowaliśmy odszukać w naszej sali przedmioty w kształcie koła, prostokąta oraz trójkąta. Zaśpiewaliśmy piosenkę o figurach. Na koniec poznaliśmy mieszkańca tej krainy - pajacyka, wspólnie zatańczyliśmy taniec pajacyków i wykonaliśmy ich portrety.