Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Kolorowa jesień 
Imiołek Iwona Przedszkole Podwawelskie Smyki

główneCały ubiegły tydzień spędziliśmy na  dogłębnym poznawaniu kolorów pięknej, polskiej jesieni. Na początek przedszkolaki przyglądały się szacie jesiennego drzewa. Opisywały i porównywały ze sobą jesienne liście, a także poprzez zabawę doskonaliły swoje umiejętności matematyczne. Stworzyliśmy piękną pracę plastyczną przedstawiającą oklejone kolorowymi liśćmi wydrukowane na papierze drzewo. Dzieciaki wypełniały plasteliną puste miejsca na wydrukowanych jesiennych liściach oraz metodą wydrapywania stworzyły tęczowe liście. Wspólnie tańczyliśmy do piosenek pt. „Kolorowe listki” oraz „Mam listeczki kolorowe”.

W kolejnych dniach w naszym przedszkolu zrobiło się jeszcze bardziej kolorowo. Otóż w trakcie zajęć został zorganizowany dzień żółty, czerwony oraz pomarańczowy. Podczas tych dni na dzieciaki czekało wiele zadań, które wymagały od nich sprawności fizycznej, logicznego myślenia, a także zdolności manualnych. Każdego dnia do przedszkola dzieci przychodziły ubrane właśnie w tych kolorach.

Podczas żółtego dnia zastanowiliśmy się jakie przedmioty z naszego otoczenia mają taką barwę. Za pomocą zmysłu dotyku i węchu małe smyki próbowały rozpoznać różne żółte produkty. Nie zabrakło wesołej zabawy z chustą animacyjną i żółtymi balonikami. Nauczyliśmy się również piosenki o żółtym kurczaczku oraz stworzyliśmy w grupach uśmiechnięte słoneczko i żółciutki słonecznik.

Podczas dnia czerwonego rozszyfrowaliśmy zagadki, których rozwiązaniami były przedmioty koloru czerwonego, graliśmy w rysunkowe kalambury. Wesoło bawiliśmy się wykorzystując czerwone baloniki. Przenieśliśmy się również do słonecznej Hiszpanii i zorganizowaliśmy wielką bitwę na papierowe pomidorki oraz tradycyjną walkę z bykiem.

Ostatni z kolorowych dni należał do koloru pomarańczowego. Bohaterkami tego dnia okazały się dynie i marchewki. Poznaliśmy różne rodzaje dyni, dowiedzieliśmy się jak wygląda to warzywo w środku i spróbowaliśmy jego pestek. Dynie towarzyszyły nam również w naszych sportowych zmaganiach. Pokonaliśmy dyniowy tor przeszkód, rozegraliśmy dyniowe zawody zespołowe, graliśmy w dyniowe kręgle. Marchewka bawiła się z nami w chowanego oraz była głównym składnikiem stworzonych przez nas słodkości w postaci babeczek marchewkowych.