Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Dary jesieni 
Imiołek Iwona Przedszkole Podwawelskie Smyki

główneMiniony tydzień rozpoczęliśmy od poznania dwóch ważnych zawodów, a mianowicie zawodu listonosza oraz kucharza.

Z bajki pt. „Listonosz Pat” dowiedzieliśmy się, że praca listonosza nie polega tylko na dostarczaniu listów, ale także większych przesyłek. Zastanowialiśmy się, co listonoszowi potrzebne jest do wykonywania jego pracy. Wspólnie uznaliśmy, że praca listonosza nie należy do najłatwiejszych, ponieważ niezależnie od pogody listonosz musi rozwozić listy oraz paczki, tym, którzy na nie czekają. Tego dnia każdy mógł przez chwilę poczuć się jak prawdziwy listonosz i dostarczyć odpowiedniej osobie list. Dodatkowo wysłuchaliśmy wiersza „O Grzesiu kłamczuszku i jego cioci” oraz poznaliśmy różne rodzaje skrzynek pocztowych. Zastanawialiśmy się, do której skrzynki list powinien wrzucić Listonosz Pat, a do której tytułowy Grześ. Na sam koniec nauczyliśmy się piosenki pt. „Pan listonosz”, zaprojektowaliśmy własną skrzynkę pocztową oraz niepowtarzalne znaczki pocztowe.

We wtorek z wielką uwagą przyjrzeliśmy się pracy kucharza. Po zagadce wprowadzającej do zajęć, zadaniem dzieci było znalezienie akcesoriów potrzebnych do pracy kucharzowi w naszej sali przedszkolnej. Część przedmiotów była dla dzieci oczywista, jednak kilka z nich wymagała - metodą burzy mózgów, wymyślenia, do czego dany przedmiot może służyć. Tego dnia także każdy miał okazję wczuć się w rolę kucharza i „ugotować” zupę, wrzucając odpowiednie „warzywa” do garnka. Na koniec dnia, na papierowym talerzyku każdy stworzył własne danie, wykorzystując stare gazety.

Od środy nasza uwaga skupiła się  na dalszym poznawaniu darów jesieni. W tym tygodniu poznaliśmy wygląd dębu, kasztanowca oraz jarzębu oraz poznaliśmy owoce tych drzew i wygląd ich liści. Z pomocą zmysłów dotyku oraz węchu porównaliśmy liście poznanych drzew do gałązki świerka. Dzieci starały się opisać, co czują, gdy dotykają liści, a co, gdy trzymają gałązkę drzewa iglastego. Pozostała część tygodnia minęła na wesołych zabawach z wykorzystaniem darów jesieni. Wykonaliśmy liściaste stworki, tworzyliśmy własne kompozycje z kasztanów, a także staraliśmy się ułożyć proste figury geometryczne tj. trójkąt, kwadrat, prostokąt. Wspólnie tańczyliśmy do piosenek pt. „Skaczące kasztanki” oraz „Kasztanki”.