Przedszkole Podwawelskie Smyki Kraków - Poznajemy świat za pomocą zmysłów 
Imiołek Iwona Przedszkole Podwawelskie Smyki

główneW tym tygodniu, w naszym przedszkolu dzieciaki stanęły przed nie lada wyzwaniem. Wszystkie Smyki musiały uruchomić swoje zmysły, a szczególnie zmysł smaku i węchu, gdyż tym dwóm zmysłom poświęciliśmy w tym tygodniu najwięcej uwagi. Jednak na początek przygody ze zmysłami nie obyło się bez szybkiego przypomnienia – a mianowicie, ile mamy zmysłów, jaką rolę odgrywają one w życiu człowieka, i jak je nazywamy. W celu utrwalenia wiedzy zaśpiewaliśmy piosenkę pt. „Pięć zmysłów mam”.

Dowiedzieliśmy się, że to właśnie język odpowiada za rozpoznawanie smaków, dlatego przyjrzeliśmy mu się z bliska. Pani powiedziała nam w którym miejscu na języku znajdują się receptory smakowe oraz jaka jego część rozpoznaje każdy ze smaków. W tym tygodniu mieliśmy wiele okazji, aby zdobytą wiedzę teoretyczną przetestować w praktyce, gdyż codziennie nasza uwaga skupiała się na innym smaku i smakowaliśmy różnych produktów.

Na początek naszej smakowitej przygody udaliśmy się do krainy czekolady. Poznaliśmy różne rodzaje tego przysmaku, dowiedzieliśmy się jak się je wytwarza. Zastanowiliśmy się jakie znane nam potrawy i produkty zawierają kakao, a na koniec wykorzystaliśmy czekoladę do stworzenia smakowitych dzieł plastycznych. Malowanie czekoladą przyniosło małym smykom niesamowicie dużo radości. Dodatkowo nauczyliśmy się tańca „Chocolate”. Podczas warsztatów kulinarnych przygotowaliśmy przepyszne czekoladowe naleśniki.

Następnie przenieśliśmy się do krainy kwaśnej cytrynki. Małe Smyki wzięły udział w zawodach. W sportowych zmaganiach królowała oczywiście cytryna. Przedszkolaki stanęły do boju w następujących konkurencjach: slalom wokół cytryn, turlanie cytryny oraz przeniesienie cytryny na łyżce. Obie drużyny dopingowały siebie nawzajem, a dobrej zabawy nie było końca. Na koniec wspólnymi siłami wycisnęliśmy wszystkie cytryny i przygotowaliśmy pyszną lemoniadę.

Ostatnią odwiedzoną przez nas krainą, była kraina słonej soli. W krainie smaku słonego zastanowiliśmy się jak pozyskujemy sól oraz poznaliśmy jej różne rodzaje – sól kuchenną, himalajską oraz kamienną. Na warsztatach plastycznych stworzyliśmy kwaśne obrazki z cytrynowych stempli oraz słone kompozycje wykonane z farby i posypane solą.

W tym tygodniu swoje 5-te urodziny obchodził Filip. Solenizantowi zaśpiewaliśmy huczne sto lat oraz złożyliśmy szczere życzenia.